Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Odzimujte chatu po dobe ľadovej

napísal/a Hornbach, počet videní: 530

Tohtoročná tuhá zima bola skutočnou skúškou nielen našej trpezlivosti a odolnosti. Jej obrovským náporom museli odolávať najmä naše príbytky a víkendové oddychové zóny – chaty. Dlhotrvajúce mrazy a pravidelná snehová prikrývka ich určite nenechala bez ujmy. Ak nie ste majiteľom horskej chatky, ktorú by ste vedeli využívať aj počas zimných mesiacov, určite bude nevyhnutná dôkladná kontrola a údržba ešte predtým, ako sa pustíte do jej plnohodnotného využívania.

Ak ste na jeseň chatu starostlivo zazimovali, jej návrat do užívateľského stavu bude rozhodne jednoduchší. Ak ste však zimnej údržbe nevenovali extra pozornosť, môžete sa pripraviť na menšie aj väčšie opravy. Dôležitá je nielen kontrola viditeľných porúch, ale aj možných skrytých závad, ako je napríklad vodovodné potrubie. Inšpiráciu a správny postup môžete načerpať v projektových marketoch Hornbach, kde nájdete aj základné náradie a pomôcky za trvale najnižšie ceny na trhu.

Fyzikálne zákony fungujú rovnako v drevenej aj kamennej chate. „Ako prvé je nutné skontrolovať stav okien, dverí a strechy. Pozornosť venujte komínu a tiež kachliam. Ak kúrite drevom, aspoň raz za rok by ste mali zavolať na kontrolu kominára, predídete tak vzniku sadzí. Revízia komína sa oplatí aj kvôli poisteniu nehnuteľnosti, dlhšej životnosti komína alebo vyššej účinnosti kúrenia,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. Predtým ako spojazdníte kúrenie však dôkladne vyvetrajte, aby ste sa vyhli zatuchnutému vzduchu a predchádzali vzniku plesní.

Pod náporom snehu mohli veľkú škodu utrpieť nielen odtoky ale najmä strecha. Po veternej zime a pravidelných snehových kalamitách je potrebné okrem strechy skontrolovať komín, odvetrávacie tvarovky, hromozvod a anténne priechody. Získate tak predstavu o tom, ktoré miesta bude nutné pretmeliť, aby vám nenatieklo do izolácie obytného podkrovia. Skontrolujte, či nie sú upchaté odkvapy a v prípade, že sa vaša chata nachádza v blízkosti vozovky, pozornosť venujte aj slanej vode z posypov ciest, ktorá pri kryštalizácii zvyšuje objem a ľahko trhá omietku. V prípade, že rozmŕzajúca pôda pohla základmi nepanikárte a poriadne vetrajte – keď stavba a rámy preschnú, všetko sa väčšinou vráti do normy.

Ak máte studňu, mali by ste podrobnej kontrole podrobiť aj tú, minimálne dvakrát ročne. Pri prvej návšteve chaty skontrolujte jej zakrytie a prípadné poškodenia. „Ak sa chcete uistiť o pitnosti vody, odoberte vzorky a nechajte ich zanalyzovať u hygienikov. Ak zistíte prítomnosť škodlivých mikroorganizmov, je nutné vykonať kompletnú dezinfekciu vody a počkať, kým nebude znovu pitná,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. Predtým, ako zapnete vodu, ktorá bola počas zimy vypnutá, skontrolujte rúrky kvôli prípadnému poškodeniu mrazom. Vyčistite aj odpad a sifóny zabezpečené proti zamrznutiu s pomocou soli.

Vo vnútri chaty skontrolujte kúty a steny, predovšetkým za nábytkom, či na nich neparazituje pleseň. Tá mohla poškodiť aj elektroinštaláciu, preto vyskúšajte aj všetky vypínače. Drevené trámy môžu byť napadnuté drevokaznými hubami, preto dobre poprezerajte aj podkrovie. Častokrát sa naň zabúda napriek tomu, že sú trámy a ich konštrukcia zásadnými pre statiku celej budovy. Okrem toho si v podkroví mohli nájsť svoje útočisko aj myši či iní škodcovia.

Základnou úpravou interiéru je dezinfekcia kuchynskej linky, chladničky, podláh, kúpeľne a toalety. Vyperte periny, obliečky, záclony, obrusy, prestieranie, poťahy a ďalšie látky v interiéri. Vyprášte matrace a koberce a nezabudnite vybaviť chatu funkčným hasiacim prístrojom , ktorého pravidelná revízia je dokonca povinná.Komentáre