Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Zimné grilovanie je fenoménom už aj u nás

napísal/a Hornbach, počet videní: 669

Počas letnej sezóny je grilovanie neodmysliteľnou súčasťou prázdninovej atmosféry. Nepostrádateľná a zároveň zdravá úprava jedla je u nás však čím ďalej tým obľúbenejšia aj počas chladných mesiacov. Toto zábavné varenie sa dnes stáva neodmysliteľnou súčasťou zimných radovánok, akými je napríklad korčuľovanie na zamrznutých jazerách a rybníkoch, sánkovanie a bobovanie, či zimný rybolov.

Teplé jedlo chutí v mrazivom počasí najlepšie. Kedysi sa rodinné a susedské záhradné aktivity nezaobišli bez opekania špekáčikov alebo varenia kotlíkového guláša. S nástupom grilov a s rastúcim záujmom o grilovanie sa dnes špekáčiky, rôzne naložené mäso, zelenina či ryby presúvajú z otvoreného ohňa na gril. Je to nielen bezpečnejšie, ale zároveň pohodlnejšie.

Vyvarujte sa začiatočníckych chýb

Chystáte sa grilovať po prvýkrát? Stačí, aby ste sa naučili zopár trikov a bude z vás profesionál. Či už uprednostňujete čerstvé alebo naložené mäso, rôzne druhy párkov, klobásky či zeleninu, základom pre skvelý gastronomický zážitok je kvalitný gril. „Grily na drevené uhlie sú ideálne pre malé a stredne veľké pokrmy – steaky, rebierka, ryby, zeleninu. Uhlie a brikety zapálite bez obtiaže aj v zime a hlavne musia byť poriadne rozžeravené. Do grilovania sa môžete pustiť akonáhle obelejú,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach. Samotné teplo z uhlia upravíte množstvom paliva a prívodom vzduchu. Zásadné pravidlo pre optimálnu dobu pečenia mäsa znie: na centimeter hrúbky jednu až dve minúty na grile z každej strany. Klobásky sú pripravené na konzumáciu zhruba po piatich minútach.

Majte jedlo pod kontrolou

V zimných mesiacoch je najvhodnejšie grilovať s poklopom a otvárať gril čo najmenej. Ten chráni jedlo pred nepriaznivým počasím a zároveň zaisťuje rovnomerné prepečenie mäsa aj bez jeho obracania. Gril tak pracuje s teplotou približne 180 °C a jedlo sa pripravuje vďaka horúcemu vzduchu, prúdiacemu okolo roštu. „V zime je najlepšie grilovať menšie kusy mäsa, keďže vzhľadom ku chladu trvá grilovanie trochu dlhšie,“ upozorňuje Daniel Brychta.

S kotlovým grilom na drevené uhlie Tenneker TC Dark Moon je možné grilovať za každého počasia a pohostíte až šesť ľudí naraz. Je zo smaltovanej ocele, má ergonomicky tvarovanú rukoväť so žiaruvzdorným štítkom z nerezovej ocele, odnímateľnú smaltovanú misku na popol, integrovaný teplomer a regulátor prívodu vzduchu. „Milovníci grilovania takisto ocenia Easy Start systém, ktorý sa postará o jednoduché zapálenie dreveného uhlia,“ dodáva Daniel Brychta z Hornbachu.

Využite kúzlo prírody

Znalci ocenia typickú dymovú chuť, ktorá vzniká iba na ohni z pravého dreveného uhlia. Vynikne najmä pri pečených klobásach, grilovanej zelenine alebo rybe. Ideálnou variantou je mäso ochutené bylinkami ako tymián, rozmarín či bazalka. Bylinky v rozpálenom uhlí dodajú mäsu mimoriadnu príchuť. Pre dosiahnutie výraznejšej arómy bylinky pred grilovaním namočte vo vode, potom tak rýchlo nezhoria. Pre správnu arómu je potrebné použiť kvalitné bylinky.Komentáre