Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Starostlivosť o trávnik

napísal/a GreenMan, počet videní: 7912

Hustý a sýtozelený trávnik je sen každého záhradníka. Mať zdravý a pekný trávnik vyžaduje určitú starostlivosť. Tu je niekoľko rád ako sa starať o trávnik.

PREVZDUŠŇOVANIE TRÁVNIKA

Skoro na jar (marec-apríl) je vhodné odstrániť z trávnika odumretú trávnu hmotu a rôzny biologický materiál, ktorý zabraňuje prenikaniu živín, vzduchu a vlahy a podporuje skôr tvorbu machov a hubovitých infekcií. Odstránenie nežiadúceho biologického materiálu dosiahneme pomocou hrablí (menšíe plochy), alebo pomocou elektrických alebo motorových vertikutátorov. Vertikutátor jednak z časti prerezáva zemnú hmotu trávnika, čím umožňuje rýchlejšiemu prenikaniu vzduchu a hnojiva do pôdy a súčasne odstraňuje z trávnika škodlivý biologický materiál. Po vertikutácii skoro na jar je vhodná aplikácia štartovacieho hnojiva a oprava poškodených miest trávnika. Verikutáciu (prevzdušnenie) vykonávame obvykle 3x do roka: skoro na jar (marec), pred letom (jun) a začiatkom jesene (september)

HNOJENIE TRÁVNIKA

Aby bol Váš trávnik zdravý,hustý a sýtozelený je potrebné mu dodať živiny vo forme trávnikového hnojiva. V záhradníctvach dostať široký výber kvalitných trávnikových hnojív v granulovanej forme. Trávnik je ideálne hnojiť minimálne 3x do roka: skoro na jar, v neskorom lete a na jeseň. Pred prvým hnojením je vhodné vykonať tzv. vertikutáciu (viď. prevzdušňovanie trávnika) Rôzne hnojiva môžu mať rozdielny interval aplikácie preto si treba všímať inštrukcie od výrobcu, pre aké obdobie je hnojivo určené a ako často ho treba aplikovať. Pri hnojení treba dbať tiež nato, aby bolo hnojivo aplikované na trávnik rovnomerne. Ideálnym prostriedkom na rovnomerné hnojenie je aplikačný vozík, pri ktorom si môžete podľa potreby nastaviť aj intenzitu hnojenia. Kedže treba zabezpečiť aby sa granulované hnojivo v pôde rozpustilo rovnomerne až ku koreňom, nezabudnite na pravidelné a dostatočné polievanie trávnika aspoň počas prvých 3-4 dní po hnojení. V opačnom prípade hnojivo spôsobí spálenie trávnika.



KOSENIE TRÁVNIKA

V období vegetácie ( apríl-október ) kosíme trávnik 1 až 2 krát do týždňa na výšku 3-4 cm. V horúcich letných mesiacoch je dobré zvýšiť výšku kosenia o 1 - 2 cm aby sa tráva chránila pred vysychaním. Menšie plochy možno kosiť pomocou elektrickej alebo motorovej kosačky. Elektrické kosačky sú zvyčajne tichšie a menej náročné na údržbu, ich nevýhodou je obmedzený dosah a manipulácia s elektrickým káblom pri kosení. Pri väčšich plochách treba zvážiť kosenie už pomocou záhradného traktora.



POLIEVANIE TRÁVNIKA

Voda je pre trávnik dôležitou podmienkou. Hlavne v teplých letných mesiacoch , kedy je odparovanie vody výrazne vyššie je pravidelné polievanie nevyhnutné. Ideálne riešenie je automatická podzemná závlaha, ktorá pre majiteľa predstavuje komfort a pre trávnik pravidelnú istotu. Vhodný čas na polievanie je neskoro večer, prípadne skoro ráno. Trávnik má rád vodu , ale nie príliš. Polievanie treba nastaviť tak, aby bol trávnik dostatočne premokrený, ale na ploche by nemali zostávať vodné plochy. Môže to viesť k žltnutiu trávnika a tvorbe plesní a machov.

ODSTRÁNENIE BURÍN A MACHOV

Buriny zhoršuju vzhľad trávnika, odoberajú mu vodu i živiny a postupne ho z porastu vytláčajú. Na odstránenie burín existujú rôzne techniky:

menšie buriny (púpava,sedmokrásky,veronika, ďatelina,… ) možno odstrániť z trávnika mechanicky (vyrývač, starý kuchynský nôž). Účinné a dlhodobé odstránenie burín, ale aj machov a rôznych hubových ochorení dosiahnete použitím chemických prípravkov. V záhradnictvach dostať široký sortiment chemických prípravkov o použití ktorých je potrebné sa najprv poradiť.

OCHRANA PROTI ŠKODCOM - KRTI

Hlavným nepriateľom trávnika bývajú krti. Bojovať s krtmi je veľmi ťazké, pretože sú to „neviditeľní“ nepriatelia operujúci hlavne pod zemou. Ich pôsobenie sa na povrchu prejavuje krtincami. Krti majú dobre vyvinutý čuch a sluch. Bojovať s krtmi sa dá 3 spôsobmi : 1. mechanicky 2. akusticky 3. chemicky. (1) Medzi mechanické prostriedky patria rôzne mechanické pasce. Vkladajú sa priamo do chodieb s cieľom chytiť krta, čo nemusí byť vždy úspešné a vyžaduje to čas. Veľmi účinný mechanický prostriedok proti vytváraniu krtincov je plastové pletivo umiestnené pod trávnym kobercom, ktoré krtom zabraňuje vytvárať v trávniku krtince. Treba však nato pamätať ešte pred založením trávnika. (2) Akustické prostriedky sa zvyčajne vkladajú do pôdy (vybračne tyče,rušiče, vrtule,..) . Ich dosah závisí od štruktúry pôdy. Zvukovo rušia a odpudzujú krta, ale zvyčajne spôsobia, že sa krt presunie v záhrade o kúsok ďalej. (3) Podobne rôzne chemické prostriedky (dymovnice, odpudzujúce tablety) majú len lokálny účinok a odpudia krta o pár metrov ďalej.

ZALOŽENIE NOVÉHO TRÁVNIKA

Pred založením trávnika je dobré si ujasniť, na aký účel sa bude trávnik používať. Napríklad ozdobný trávnik nie je tak odolný voči záťaži, ako úžitkový trávnik, ktorý je vhodnejší na hranie pre deti.

Treba tiež zohľadniť, či bude Váš trávnik vystavený celodenne slnku alebo bude viac v tieni.

Pekný zelený trávnik si môžete založiť buď výsevom alebo položením hotového trávneho koberca.

Výsev je určite lacnejšie riešenie, no jeho nevýhodou je čas - kým sa k peknému zelenému trávniku dopracujete, zaberie to zvyčajne niekoľko týždňov. Trávny koberec je drahšie riešenie,

ale výrazne rýchlejšie – pekný zelený trávnik môžete mať „z večera do rána“. Prípravu zemného podkladu pre obidva spôsoby je dobré prenechať odborníkom, ktorí sa tomu venujú , prípadne sa poradiť. Pri zakladaní trávnika je dobré myslieť aj na jeho ochranu proti škodcom, hlavne krtom. Je vhodné pod trávny koberec umiestniť plastové pletivo, ktoré krtom zabráni vytvárať krtince.



Komentáre