Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Príprava podkladu na maľovanie v staršom dome alebo byte

napísal/a DobryKutil, počet videní: 5281

V predchádzajúcom článku sme Vám priniesli pár bodov, ktoré treba mať na napäti, ak sa chystáte maľovať steny v novostavbe. V nasledujúcom texte máme pre Vás slúbené informácie, ktoré Vám pomôžu, ak plánujete maľovať steny v byte alebo dome, ktorý má niekoľko rokov.

Príprava podkladu v staršom byte/ dome:Staršie a už niekoľkokrát natreté omietky treba zhodnotiť odborným okom a rozhodnúť sa či ich len natriete penetráciou alebo je nutné ich odstrániť - dôležitý je počet a hrubka starých vrstiev a typ použitých náterov:

k ste naozaj dlho nemaľovali je možné, že máte na stene glejovú farbu – tradičný náter slovenských domácnosti, ktorý je zložený z kriedy, vody, pôdnych pigmentov a iných nie veľmi príťažlivých zložiek – tieto farby po namočení stmavnú, púšťajú a otierajú sa. Ak sú nanesené vo viacerých vrstvách nedajú sa spevniť penetráciou. Zo steny ich však ľahko odstránite umytím,

na stene môžete mať aj disperznú farbu, ktorá je v súčasnosti najpouživanejšia – tieto farby za mokra nestmavnú a je možné ich ďalej pretierať.

Ak sa na stenách podpísal zub času – praskliny, odlupovanie omietky alebo je na nich niekoľko vrstiev farby – postavte sa k tomu chlapsky! Oškrabte staré nátery, postarajte sa o prípadne trhliny a nakoniec aplikujte penetráciu a až potom maľujte.

Staré nepriľnavé a neodolné nátery najskôr namočte a potom oškrabte oceľovou stierkou.

Ak ste podklad vyhodnotili ako vhodny – pôvodný nátery je dokonale priľnavý, nie je nutné ho odstraňovať - stačí ho očistiť od prachu a nečistôt. Použiť môžete vlažnu vodu so saponátom, následne stenu opláchnite čistou vodou.

Pre opravu trhlin použite tmel (napr. HET Šľahaný tmel ). Na rozdiel od sadry si ho môžete namiešať dopredu viac, lepšie sa rozotiera a nedrobí sa.

Ak náruživo varíte, fajčite alebo vás v minulosti susedia vytopili, je možné, že vám na stenách ostali škvrny. Škvrny odstraňte mydlovou vodou alebo ich oškrabte. Škvrnám sa môžete vyhnúť použitím izolačného náteru HET Hetline IZOL.

Ak máte na omietke miesta napadnuté plesňou, použite dezinfekčný prostriedok podľa návodu. V tomto prípade by bolo najvhodnejšie odstrániť príčiny plesne – vhlkosť muriva, kondenzačná voda, nedostatočné vetranie,... Následne môžete preventívne aplikovať protiplesňovú interierovu farbu HET Hetline SAN.Komentáre