Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Príprava podkladu na maľovanie v novostavbe

napísal/a DobryKutil, počet videní: 4943

Príprava podkladu na maľovanie v novostavbe. Tento krátky článok zodpovie otázky ohľadne prípravy povrchu v novostavbe

Pred začatím maľovania si treba položiť jednoduchú otázku – bývate v novostavbe alebo staršom byte či dome? Odpoveď vás nasmeruje na to, ako sa správať k pokladu, ktorý plánujete maľovať:

Príprava podkladu v novostavbe:Ak máte zbrusunový byt, vedzte, že nová omietka „dozrieva“ 3 - 4 týždne, keď jej necháte 5 – 6 týždňov bude vám vďačná. Pri betóne jej nechajte čas 4 - 6 mesiacov a až potom maľujte. Doba dozrievania závisí od klimatických podmienok, teploty vzduchu a vlhkosti.

Podklad musí byť vyzretý, chemický neutrálny, čím zamedzíte zmene farebného odtieňa (pre dobro v domácnosti).

Ak sa vám stane, že aj napriek vyzretému povrchu budú potrebné vysprávky, môžete použiť neutralizačný prípravok (napr. HET K-Grund), ktorý je určený práve na neutralizáciu povrchu čerstvých vysprávok na omietkach.

Zbavte novú omietku hrubších zrniek piesku pomocou oceľovej stierky alebo prebrúste povrch brúsnym papierom (zrno 40 – 60). Po prebrúsení nezabudnite na ometenie prachových častíc.

Pred maľovaním musíte mať podklad suchý, bez trhlín, rovný, pevný, zbavený odlupujúcich sa vrstiev omietky a bez prachu.

Trochu k penetrácií, lebo aj tá patrí k maľovaniu:Penetrovať by sa mali staršie aj nové omietky.

Penetráciu môžete naniesť až keď je všetko zaschnuté - odporúča sa počkať až na druhý deň po vysprávkach.

Úlohou penetrácie je zpevniť a zjednotiť savosť podkladu - nepodceňujte teda jej silu!

Môžete sa zahrať na chemika a primiešať do nej aj trochu interiérovej farby, ktorou budete maľovať steny (teda, ak ju vaša polovička už vybrala).

Penetrovať môžete štetkou alebo valčekom. Nanášaním štetkou penetrácia lepšie vnikne do steny.

O príprave podkladu pred maľovaním v staršom byte alebo dome budeme písať v ďalšom článku...medzitým si môžete pozrieť krátke video - ako to vyzerá v našom tónovacom centre v Trenčíne, na Rybárskej 3.Komentáre