Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Ocot - EKO pomocník v kúpeľni

napísal/a Dalibora, počet videní: 11835

To, že ocot sa dá využiť v domácnosti na veľa spôsobov a je veľkým pomocníkom je už dávno známe a objavené. Ja by som sa chcela s vami podeliť o moju skúsenosť, ako som vyčistila svoje zanesené vodovodné batérie od vodného kameňa. O tejto rade som už počula dávno, no vždy som bola trochu skeptická a radšej som siahla po dostupných čistiacich prostriedkoch.

ČISTENIE VODOVODNÝCH BATÉRIÍ

Na jemnú handričku alebo hubku naneste neriedený ocot a naneste na vodovodnú batériu. Pri väčšom znečistení nechajte pár minút pôsobiť. Pretierajte až kým batéria nie je čistá a lesklá. Na záver opláchnite čistou vodou a batériu utrite do sucha.

TIP:nepoužívajte drsnú stranu hubky, poškriabali by ste si povrch batérií

ČISTENIE VANE A OBKLADAČIEK

Na znečistené obkladačky a vaňu naneste neriedený ocot nechajte pár minút pôsobiť a podľa znečistenia dočistite handričkou alebo hrsnou stranou hubky (na riad). Ak sú obkladačky alebo vaňa veľmi znečistené môžete na handričku pridať sódu bikarbónu (jedlá sóda). Na záver opláchnite čistou vodou a utrite do sucha.

TIP - vyčistí aj špáry medzi obkladačkami

ČISTENIE WC

Na noc nalejte do WC cca dve šálky octu a nechajte pôsobiť. TIP: účinok zrýchlite ak do WC nalejete horúci ocot

ČISTENIE SKIEL A ZRKADIEL

Zmiešajte vodu a ocot a naneste na sklá (sprchovacieho kútu alebo okien) a zrkadlá. Čím viac je povrch znečistený tým silnejší pomer vody a octu si pripravte.

TIP: na vyleštenie skiel a zrkadiel používam pomer 1/2 litra vody a 5 polievkových lyžíc octu

Ocot slúži aj na dezinfekciu, nachádza sa takmer v každej domácnosti, je pomerne lacným pomocníkom v domácnosti. Zápach octu rýchlo vyprchá a jeho používaním neznečisťujete životné prostredie. Napíšte mi do komentárov, ako využívate ocot v domácnosti vy. Určite tým inšpirujete nie len mňa :-)Komentáre