Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Sezóna grilovačiek je späť! Grilujte ako profesionál

napísal/a Hamé, počet videní: 1944

Ešte pred tým, ako po zimnej prestávke rozohrejete gril a otvoríte novú grilovaciu sezónu, mali by ste sa naučiť pár šikovných trikov, ako na ňom vykúzliť skutočnú delikatesu. Poradíme vám, ako dlho by ste mali mäso marinovať, a ako spoznáte, že gril má ideálnu teplotu pre prípravu pokrmov.

Základom dobrého grilovania je správne marinovanie mäsa. „Existuje veľké množstvo rôznych druhov marinád. Pre všetky však platí, že kuracie mäso a ryby necháme v chladničke marinovať niekoľko hodín. Bravčovému mäsu stačí, keď v marináde zostane od dvoch do dvanástich hodín, hovädzie mäso marinujeme aj 24 hodín a zverinu ešte viac. Na grilovanie sú vhodnejšie menšie a tenšie kúsky mäsa, ktoré sa rýchlejšie prepečú,“ vysvetľuje vedúci oddelenia výskumu a vývoja Jiří Mikyska zo spoločnosti Hamé.

Zatiaľ, čo sa mäso marinuje, aby do seba natiahlo chuť korenia, je potrebné si pripraviť gril.

Pred prvým grilovaním:

- je dobré gril vypáliť, aby sme sa vyhli nepríjemnému lepeniu mäsa na rošt. Pokiaľ sú na rošte nečistoty, necháme ho rozpáliť, uchytíme ho a drhneme kefou.

- Chemickým čistiacim prípravkom sa je potrebné v starostlivosti o gril vyhnúť.

Keď je gril správne vyčistený, môžeme ho rozpáliť. Pokiaľ grilujeme na dreve, mali by sme zvoliť iba tvrdé drevo ako je buk, dub, čerešňa alebo jabloň, ktoré horia pomaly, neodlietajú z nich iskry a nedymia. Vlhké drevo nepoužívame. Pokiaľ kupujeme uhlie, je dobré prehmatať vrece, či v ňom nie je príliš mnoho drviny, ktorá zle horí.

Veľmi dôležité je gril správne rozpáliť. Spoznáme to najlepšie tak:

- že do výšky zhruba 12 až 13 centimetrov dáme ruku. Pokiaľ ju tam udržíme dlhšie než 5-6 sekúnd, gril je rozpálený akurát na úpravu zeleniny a ovocia.

- Správne rozpálené uhlíky poznáme podľa toho, že je na nich belavý popol.

- Pokiaľ máme dostatočne veľký gril, môžeme si ho rozdeliť i na niekoľko zón. V jednej bude uhlie rozpálené na najvyššiu teplotu pre rýchlu úpravu mäsa, v druhej menej rozpálenej bude zóna na jeho dopečenie a v tretej už len na prípravu ovocia a zeleniny.

„Mäso by sme mali z chladničky pred samotným grilovaním vybrať s dostatočným predstihom, aby získalo izbovú teplotu. Zásadné je, že mäso s výnimkou rýb, nesolíme. Pred položením na gril je potom z mäsa dobré nadbytočnú marinádu šetriť a v priebehu úpravy ňou potom mäso potierať tak, aby z neho nestekala na rozžeravené uhlie,“ dopĺňa Jiří Mikyska z Hamé.

Hneď ako mäso položíme na rozpálený a dobre premastený rošt, necháme ho tam zhruba tri minúty a potom ho otočíme. Nie je potrebné:

- mäso od roštu odtrhávať, až sa správne natiahne, pôjde oddeľovať samo.

- Pri obracaní ho nikdy nenapichujememe na vidličku, vytiekla by z neho totiž všetka šťava a bolo by vysušené.

- Hotové mäso je potom ešte dobré na chvíľu nechať odpočinúť prikryté miskou alebo zabalené do alobalu.

Po skončení grilovačky je taktiež potrebné sa o gril náležite postarať.

- Pokiaľ používame gril na drevené uhlie, rozhodne ho nezalievame vodou. Pri prudkej zmene teploty by totiž mohol popraskať.

- Gril potom ani zbytočne neumývame (a už vôbec nie použitím čistiacich prípravkov). Miesto toho použijeme kefu, ktorou nečistoty z grilu odstránime. Na rošte by pritom mal stále zostávať povlak vzniknutý pri predchádzajúcom grilovaní. Práve vďaka nemu sa mäso nabudúce nebude pripaľovať.Komentáre