Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Oleander - pestovanie Oleandrov

napísal/a Hanka, počet videní: 127931

Oleander mám rada, lebo počas celého leta dodáva svojimi bohato kvitnúcimi kvetmi záhrade výnimočnú prímorskú atmosféru. Oleander má rád slnko, preto ho v lete dávam na terasu pri múre, ktorá je otvorená na juh, takže má skoro ideálne miesto :) Pri Oleandroch treba dávať pozor na listy (hlavne ak máte deti) pretože su jedovaté.

Sadenie a presádzanie Oleandrov
Najvhodnejšia na sadenie je zmes záhradnej zeminy, kompostu, rašeliny a piesku. V záhradnictvach sa dá kúpiť už hotová zmes na prímorské rastliny, ktorá obsahuje vhodné zloženie. Najvhodnejši na presádzanie je začiatok marca. Mladé rastlinky sa presádzajú každý rok, staršie rastliny presádzame raz za 2-3 roky . Oleander má rád teplo a slnko, preto ho umiestnite na najteplejšie miesto v záhrade – najlepšie smerom na južnu stranu.

Polievanie a hnojenie
Oleander má v letnom období veľmi vysoké nároky na vodu. V lete, počas horúcich dní je treba Oleander polievať denne. Počas vegetácie (od apríla do konca augusta) treba 1x týždenne pridáť do zálievky aj hnojivo podporujúce tvorbu kvetov. Oleandre patria k rastlinám , ktoré majú radi aj vodu v miske pod črepníkom, takže vodu môžete doplnať aj tam. V zimnom obdobi treba polievanie výrazne obmedziť - stačí ak sa rastlina poleje raz za 2 týždne , len aby koreňový bal neuschol.

Strihanie Oleandrov
Oleander striháme na jar, keď sa rastlina zobudí a začína rásť. Najvhodnejši na strihanie je koniec februára a začiatok marca. Strihanie treba prevádzať uvážlivo – Oleander kvitne na dvojročnom dreve, preto sa neskracujú všetky výhonky naraz, pretože v danom roku by nemala rastlina kvety. Všeobecne platí , že čím skôr sa rastlina strihá a čím vyššie, tým je väčšia šanca, že sa na rastline vytvoria kvety ešte danom roku. Výhonky sa strihajú na 5 - 10 cm. Na jeseň sa zostrihnú staré a rôzne šikmo rastúce výhonky.

Zazimovanie Oleandrov
Oleander znesie krátkodobo aj mierny mráz do -5 °C , nižšie teploty alebo dlhšie trvajúci mráz by mu uškodil. Vhodné na prezimovanie je chladné a svetlé miesto pri zníženej teplote 5 - 10 °C. Priestor kde je Oleander umiestneny treba pravidelne vetrať a kontrolovať, či neobsahuje škodcov. Polievať ho v zimnom období treba minimálne (1x za 2 týždne) , len aby koreňový bal neuschol Po prezimovaní by si rastlina mala zvykať na slnko postupne ( najskôr do polotieňa) , aby sa jej nespálili listy.Komentáre