Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Bogenvilea (Bougainvillea ) – pestovanie a starostlivosť

napísal/a Sandra, počet videní: 97163

Bogenvila ( Bougainvillea ) je veľmi zaujímavá a vďačná rastlinka. Svojimi tmavozelenými listami a nádherne a bohato kvitnúcimi kvetmi ktoré kvitnú od mája až do októbra dokáže aj v našich vnútrozemských podmienkach navodiť slnečnú prímorskú atmosféru :)

Sadenie a presádzanie

Pokial ma rastlinka kvetináč vyplnený koreňovým systémom je treba ju presadiť (spravidla 1x za 2 roky) Pokial rastlinu nepresádzate, je dobré vymeniť aspoň vrchnú vrstvu substrátu. Bogenvilu treba presádzať opatrne, pretože má jemné korene ktoré sa ľahko trhajú. Na presádzanie je vhodné použiť nádobu s mierne väčším rozmerom. Bogenvila má rada vápenatý substrát bohatý na živiny. V záhradných centrách dostať už hotový substrát pre stredomorské rastliny vhodný na sadenie či presádzanie. ( vhodný je aj substrát pre balkonové kvety) Aj keď Bogenvila má rada vodu, neznáša premokrenie substratu. Je preto dobre vytvoriť jej v kvetináči dobrú drenáž na odvádzanie prebytočnej vody. Bogenvila je rastlina ktorá doslova miluje slnko. Ak máte možnosť, umiestnite ju na stanovište, kde je čo najviac denného svetla, hoci aj s priamym slnkom po celý deň. Ak ju umiestnite na tmavé miesto, postupne jej zožltnú a opadajú listy a prestane kvitnúť.

Polievanie a hnojenie

Rastlina je náročná na dostatok vody hlavne v letnom období. Má silné odparovanie vody , preto v horúcich letných dňoch ju treba polievať aj denne. (polievať ju treba len na substrát , nie na listy alebo kvety) Nemá však rada premokrenie substrátu , čo môže viesť k odhnívaniu koreňov. Má tiež rada dostatok živín, najlepšie je hnojiť ju tekutým hnojivom 1x tyždenne. V zimnom období treba polievanie výrazne obmedziť (stačí 1x týždenne)

Strihanie

Strihanie je u Bogenvily veľmi dôležité, lebo má vplyv na jej kvitnutie. Najvhodnejší na strihanie je mesiac Február. Rez treba robiť opatrne, lebo rastlina kvitne na minuloročných výhonkoch ( starší výhonok sa dá odlíšiť od mladého podľa toho, že je hrubší a drevnatejší) Po odrezaní prirastku by mala na rastlinke ostať približne 5 cm dlhá časť letorastu.

Prezimovanie

Bogenvila nie je mrazuvzdorná rastlina, preto teploty pod 5 °C neznesie. Je vhodné ju prezimovať na mierne svetlom stanovišti s teplotami cca 8 - 15 °C. Pred zimou zhadzuje listy a na jar zas znovu vyraší. V zimnom období treba polievanie výrazne obmedziť (1x týždenne)Komentáre