Vaše rady a tipy > Dom a záhrada

Hortenzia - starostlivosť o hortenzie

napísal/a Hanka, počet videní: 176116

Hortenzie mám veľmi rada. Ich modré a ružové kvety počas celého leta nádherne zafarbia moju záhradu.

Sadenie a presádzanie hortenzií

Hortenzie majú rady svetlé stanovište s polotieňom, s mierne kyslou pôdou. Skúste im vybrať stanovisko chránené pred studenými vetrami a prievanom . Aj keď hortenzie znášajú slnko pomerne dobre, nie je vhodné ich sadiť na stanovisko, ktoré je vystavené ostrému celodennému slnku. Môže spôsobiť spálenie listov, čo sa prejaví hnedými škvrnami.

Mladé hortenzie v nádobe je možné presádzať aj 2x do roka. Staršie rastliny je dobré presadiť každý rok vždy po odkvitnutí. Ak ich nebudete presádzať, vymente im aspoň hornú vrstvu zeminy. Pri presádzaní je dobré pridať hlavne rašelinu, ktorá pôdu okyslí. Pozor, hortenzie neznášajú vápenatú pôdu. V záhradníctvach dostať už hotový substrát určený pre hortenzie, ktorý obsahuje optimálne zloženie pôdy.

Polievanie a hnojenie

V dobe rastu a kvitnutia (máj – august) potrebujú hortenzie veľa vody. Dbajte na to, aby boli pravidelne a dostatočne poliate. Hortenzie nemajú rady tvrdú vodu, ideálna je dažďová voda. Pokial vyschnu, predčasne ukončia svoj rast. Počas rastu, pred a počas kvitnutía je treba hortenzie pravidelne a výdatne prihnojovať, aby boli zdravé a mali pekné a velké kvety. V záhranickych potrebách dostať viacero druhov minerálnych a organických hnojív určených špeciálne pre hortenzie.

Strihanie

Kvety hortenzie budúceho roka sa zakladajú ešte počas bežného roka. Ak teda chcete, aby hortenzie mali v budúcom roku bohaté kvety, nesmiete ich na jeseň alebo skoro na jar ostrihať. Na jar je treba ostrihať len suché a nežiadúce vetvy. Odkvitnuté kvety hortenzie môžete nechať cez zimu a ostrihnuť ich až na jar.Prezimovanie

Hortenzie vysadené na záhonoch dokážu zvyčajne bez problémov prezimovať aj pri mrazoch. Nepriaznivo na nich ale pôsobia studené vetry, preto je vhodné v zimnom obdobi prisypať koreňový systém spadnutým lístim a chrániť rastlinku čečinou.

Ak máte hortenziu v kvetináči premiestnite ju do miestnosti s teplotou cca 5-10 stupňov Celzia Počas zimy ju len mierne polievajte, aby koreňový bal nevyschol .

Farba kvetov

Hortenzie kvitnú od júna do augusta. Obvyklá farba hortenzii je ružová, no hortenzie môžu byť aj biele, modré, fialové alebo červené. Aj modrá hortenzia ktorú ste kúpili v obchode môže mať budúci rok kvety ružové. Farba kvetov do určitej miery závisí na pôdnej reakcii - kyslejšie pôda spôsobuje modranie kvetov, neutrálna zružovenie.

Ak chcete dosiahnuť, aby kvety Vašej hortenzie mali modrú farbu, rastlinu presaďte čo možno do najkyslejšieho substrátu (pH by sa malo pohybovať od 3,5 do 4,5). Minimálne mesiac pred kvitnutím až do začiatku kvitnutia zalievajte hortenzie 2x do týždňa zalievkou, do ktorej pridajte síran hlinitý v množstve cca 5 gramov / liter. Okrem toho môžete prihnojovať hortenzie špeciálnym hnojivom pre modré hortenzie. Pozor, z pôvodne bielych odrôd ale modrú neurobíte .

Komentáre